sie
1

Nagroda dla Amosa Oza

Wybitny izraelski pisarz Amos Oz został uhonorowany nagrodą Siegfrieda Lenza ustanowioną po raz pierwszy w tym roku. To prestiżowe wyróżnienie dla pisarzy, którzy nawiązują do idei i ducha twórczości niemieckiego prozaika.

Według jury w twórczości Amosa Oza (na zdj.) odzwierciedlają się ważne problemy współczesności oraz skomplikowane losy jednostki. Nagroda Siegfrieda Lenza – gratyfikacja finansowa w wysokości 50 000 Euro – zostanie wręczona 14 listopada w Hamburgu.

Siegrfried Lenz – znakomity niemiecki pisarz. Urodził się w 1926 roku w Ełku. Obecnie mieszka w Hamburgu. W Polsce ukazały się jego powieści – np. Lekcja niemieckiego (tłumaczył Andrzej Ściegienny), Całe miasto mówi (przekład – Jacek Frühling), Występy gościnne (w tłumaczeniu Aliny Bielickiej), a także zbiory opowiadań – np. Opowieści z Bollerup (przełożyła Marianna Jasnosz).

Amos Oz – obecnie najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, laureat wielu wyjątkowych międzynarodowych nagród literackich. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jego książki tłumaczono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Polski czytelnik zna go m.in. z książek: Opowieść o miłości i mroku, Może gdzie indziej, Wśród swoich, Nagle w głębi lasu czy Sceny z życia wiejskiego (wszystkie z wymienionych pozycji przetłumaczył Leszek Kwiatkowski.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31560,50-000-euro-dla-amosa-oza.html

|