sie
4

Książka o Korczaku nagrodzona

Wybitni polscy twórcy – autor Adam Jaromir, ilustratorka Gabriela Cichowska oraz graficzka Dorota Nowacka – zostali uhonorowani prestiżową niemiecką nagrodą Gustava Heinemanna. W ten sposób doceniono znakomitą książkę Ostatnie przedstawienie panny Esterki.

Książka Fräulein Esthers letzte Vorstellung (co można przetłumaczyć jako Ostatnie przedstawienie panny Esterki) ukazała się w Niemczech w czerwcu zeszłego roku w wydawnictwie Gimpel Verlag w ramach programu „Korczak”. Ta interesująca pozycja zachwyciła niemieckich czytelników.

To poruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot zamkniętych w getcie w Warszawie. Janusz Korczak i jego współpracownicy w trudnych warunkach próbują zachować spokój. Postanawiają oni wystawić sztukę indyjskiego poety Rabindranatha Tagore’a. Podczas gdy wybitny pedagog gorączkowo poszukuje jedzenia, jego mali podopieczni uczą się swoich ról. Dzieci mogą na krótko uciec w lepszy świat, zapominając o wojnie i głodzie.

Nagrodę Gustava Heinemena przyznaje od 1982 roku rząd Nadrenii Północnej-Westfalii. Wyróżnia się w ten sposób autorów wyjątkowych książek dla dzieci i młodzieży. Nagrodzeni otrzymują gratyfikację finansową w wysokości 7,5 tysiąca Euro.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31569,niemiecka-nagroda-za-ksiazke-o-korczaku.html

|