sie
8

Mural poświęcony Szymborskiej w Gdańsku

W zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego na gdańskiej Zaspie znajduje się już aż 49 murali. Jeden z nich – autorstwa wybitnego artysty z Włoch – Opiemme – został dedykowany Wisławie Szymborskiej. 36-metrowe dzieło jest inspirowane wspaniałym wierszem polskiej noblistki – Pod jedną gwiazdką.

Opiemme jest włoskim poetą i malarzem mieszkającym w Turynie. W swoich pracach eksponuje poezję. Zmienia słowa w kolorowe obrazy. Umieszczając sztukę w przestrzeni publicznej stara się nadać jej dostępny, społeczny wymiar. Opiemme podczas festiwalu Monumental Art. stworzył pracę, dla której inspiracją był wiersz Wisławy Szymborskiej Pod jedną gwiazdką.

Mural nosi tytuł „Wir i napromieniowanie tęczą” i został podzielony na trzy części – przestrzeń, kosmiczną, niebo i ziemię. W dolnej partii można dostrzec chmury. Jak tłumaczy malarz – to ma zbliżyć dzieci i dorosłych do poezji. Poniżej linii chmur i spadającego z nich kolorowego deszczu znajduje się cytat z wiersza Szymborskiej: „Prawdo, nie zwracaj na mnie zbyt bacznej uwagi. Powago, okaż mi wspaniałomyślność”.

Więcej informacji o tym wyjątkowym projekcie można znaleźć na stronie internetowej poświęconej gdańskim muralom – czyli tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31595,mural-dedykowany-szymborskiej.html

|