sie
9

Polka nagrodzona w prestiżowym konkursie

Jury prestiżowego konkursu National Geographic Traveler wybrało 10 fotografii spośród aż 18 tysięcy nadesłanych. Najlepszy okazał się niezwykły krajobraz z trąbą powietrzną. Drugie miejsce przyznano fotografii upamiętniającej żydowski ślub – autorką tej pracy jest Polka Agnieszka Traczewska.

Zdjęcie „Pierwszy raz” zostało zrobione w ultraortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy – Mea Szarim. Na obrazie widzimy chasydzką parę osiemnastolatków, która po zaślubinach pod chupą po raz pierwszy ma zostać sama. Zgodnie z tradycją ci młodzi ludzie widzieli się tylko raz, aby wyrazić zgodę na ślub. Na fotografii ujęto prawdziwy tajfun emocji – nieśmiałość i wzruszenie nowożeńców oraz obawę matki pana młodego o to, czy wszystko się uda. Jak tłumaczył jeden z jurorów konkursu, na zdjęciu udało się uchwycić obraz miłości i małżeństwa w wyjątkowej scenie, która powtarza się przez lata na całym świecie.

Agnieszka Traczewska, wybitna fotografka, przez siedem lat uczyła się tradycji żydowskiej. Zaczynała od fotografowania chasydów, którzy odwiedzają groby cadyków w Polsce. W ten sposób zdobyła zaufanie i przyjaźń ludzi, którzy ułatwili jej podróż do Izraela.

Tegorocznym zwycięzcą National Geographic Traveler okazał się słoweński fotograf Marko  Korošec, który w swojej znakomitej pracy uchwycił tornado krążące nad amerykańskim stanem Kolorado na tak zwanej Alei Tornad (nieoficjalna nazwa obszaru w Stanach Zjednoczonych, gdzie najczęściej występują trąby powietrzne).

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wybrali-ja-sposrod-18-tys-polka-nagrodzona-w-konkursie-national-geographic-traveler,456605.html

|