sie
11

Pierwszy pływający hotel w Europie

Hotel Krystalla – który zostanie otwarty w grudniu 2016 roku – według projektu ma przypominać olbrzymi płatek śniegu. Przez jego szklany dach będzie można obserwować zorzę polarną. Ten wyjątkowy budynek zostanie umiejscowiony za kołem podbiegunowym w pobliżu fiordów w północnej Norwegii.

Hotel Krystalla jest inspirowany mroźnym norweskim klimatem i dlatego będzie przypominał gigantyczny płatek śniegu pływający po Oceanie Atlantyckim. Oprócz osiemdziesięciu sześciu pokoi znajdą się w nim również sale konferencyjne, spa oraz centrum odnowy biologicznej. Co ważne, Krystalla stanowi przykład ekologicznego budownictwa, które nie pozostawia śladu na środowisku.

Budowla będzie stacjonować 350 km za kołem polarnym w pobliżu miasta Tromso – jednego z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. To wspaniałe zjawisko występuje w tych okolicach przez cały rok, a noc polarna trwa od 27 listopada do 19 stycznia.Jak tłumaczą wybitni projektanci, łatwość oglądania zorzy z Krystalli mają zapewnić nie tylko szklane ściany, ale również przeźroczysty dach. Hotel będzie pływał w lodowatej wodzie i nigdy nie dobije do brzegu. Nie będzie miał fundamentów, ale zostanie technicznie umocowany na ogromnej pływającej konstrukcji o stabilnej betonowej podstawie. Żeby się dostać do tego miejsca, trzeba będzie dopłynąć łodzią.

Budowa Krystalli ma się rozpocząć w połowie 2015 roku. Pomysłodawcy liczą, że ten luksusowy hotel przyciągnie m.in. bogatych japońskich i rosyjskich turystów.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/hotel-jak-plywajacy-platek-sniegu-pierwszy-taki-w-europie,456742.html

|