sie
15

Nagroda dla Bohdana Zadury

Wybitny poeta i tłumacz Bohdan Zadura został uhonorowany prestiżową Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Hryhorija Skoworody. Jego zbiór wierszy Nocne życie wydano na Ukrainie w 2012 roku.

Bohdan Zadura wydał do tej pory kilkanaście znakomitych książek. Na jego dorobek składają się m.in. tomy poetyckie, powieści i opowiadania. Zajmuje się też tłumaczeniami literatury anglosaskiej, ukraińskiej oraz węgierskiej. W październiku ukaże się jego najnowszy przekład – Tragedia człowieka autorstwa Imre Madácha.  

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Hryhorija Skowordy została ustanowiona w 2005 roku. W tej edycji do tego wspaniałego wyróżnienia nominowano ponad dwustu pięćdziesięciu wyjątkowych pisarzy i tłumaczy (polskich, amerykańskich, angielskich, brazylijskich, szwedzkich, bułgarskich, czeskich, litewskich, łotewskich, białoruskich, serbskich, ukraińskich oraz izraelskich). Ostatecznie zwyciężył Bohdan Zadura i jego tomik Nocne życie, który ukazał się na Ukrainie w 2012 roku w przekładzie Andrija Lubki.  

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31626,ukrainska-nagroda-dla-bohdana-zadury.html

|