sie
25

Dieta Ryszarda III

Dzięki odnalezionym w 2012 roku szczątkom Ryszarda III – którzy rządził Anglią w XV wieku – wybitni naukowcy mogli poznać jego dietę. Jak wynika z badań, słynny angielski król nie stronił od alkoholu.

Ryszard III z dynastii Plantagenetów przyszedł na świat w 1452 roku. Niewiele wiemy o pierwszych latach jego życia, takie informacje nie zachowały się w dokumentach. Na angielskim tronie zasiadł w 1483 roku. Zginął w bitwie pod Bosworth Field podczas Wojny Dwóch Róż w 1485 roku. Jego szczątki zostały odnalezione w 2012 roku. Obecnie znakomici naukowcy technicznie pobrali próbki z kośćca, w których określono zawartość różnych izotopów. To pozwoliło ustalić królewski jadłospis. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Archeological Science”.

Okazuje się, że w ostatnich latach życia angielski monarcha nie stronił od alkoholu (jak tłumaczą naukowcy, mógł wypijać nawet do trzech litrów wina dziennie!). Chętnie sięgał m.in. po starannie dobrane ptactwo – łabędzie, żurawie lub czaple (takie upodobania smakowe nie były powszechne na angielskim dworze). Ponadto analiza wykazała, że w menu władcy znalazły się ryby słodkowodne.

Wkrótce badania szczątków muszą dobiec końca – 26 marca 2015 roku zaplanowano już ponowny pochówek. Tym razem Ryszard III spocznie w katedrze w Leicester.

Źródło tekstu i grafiki: http://mediewalia.pl/wydarzenia/krol-ryszard-iii-wypijal-codziennie-butelke-wina/

|