sie
28

Robot-autostopowicz w Kanadzie

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili wyjątkowy eksperyment badający życzliwość ludzi. w tym celu stworzyli nietypowego robota, który podróżował jako autostopowicz ze wschodu na zachód Kanady. Maszyna w ciągu trzech tygodni pokonała 6 tysięcy kilometrów.

Robot o imieniu HitchBOT powstał na Uniwersytecie Torontońskim w Kanadzie. Stworzyli go wybitni naukowcy – David Smith i Frauke Zeller. Jak tłumaczą, chcieli zbadać życzliwość ludzi. Niesamodzielny robot miał odbyć podróż krajoznawczą po Kanadzie. Kierowcy zatrzymywali się, pomagali wsiąść do samochodu i przewozili do następnego punktu.

HitchBOT posiada mnóstwo udogodnień technicznych – m.in. mikrofon, kamerę i GPS. Baterie ładował za pomocą paneli słonecznych albo poprzez włożenie wtyczki do gniazda zapalniczki samochodowej. Robot jest towarzyski, lubi muzykę elektroniczną, chętnie czyta książki, pasjonuje się filozofią i astrofizyką. Lubi rozmawiać z ludźmi i podczas swojej kanadyjskiej wyprawy poznał wielu przyjaciół.

HitchBOT wystartował z Halifax, potem jechał przez Nową Szkocję oraz Victorię, aby znaleźć się na mecie w Kolumbii Brytyjskiej. Po skończonej podróży wrócił do Toronto. W ten sposób robot w ciągu trzech tygodni przejechał aż sześć tysięcy kilometrów!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/robot-przejechal-kanade-autostopem,139983,1,0.html

|