sie
29

Polskie banki wyróżnione

Jak pokazują ostatnie analizy, polski system bankowy powoli staje się jednym z liderów Europy – tak stwierdzają znakomici specjaliści z brytyjskiej gazety „Economist”.

W najnowszym wydaniu brytyjskiego tygodnika „Economist” można znaleźć pochwałę naszych banków. W artykule zwrócono uwagę na to, że wybitni polscy bankierzy unikali niepewnych aktywów, których rzeczywista wartość została obnażona przez kryzys ekonomiczny. Zamiast ryzykować skupili się oni na unowocześnianiu swojej oferty. Dzięki takiemu wyjątkowemu podejściu polskie państwo nie musiało ratować sektora finansowego. Ewentualne braki płynności w polskich oddziałach banków uzupełniali ich zagraniczni właściciele.

Autorzy artykułu tłumaczą, że wieloletnie opóźnienie względem Zachodu wyraźnie przysłużyło się rozwojowi polskiej bankowości (przykładowo polski sektor ominął system książeczek czekowych i od razu zainwestował w bankowość elektroniczną. Dzięki temu Polska jest europejskim liderem np. w dziedzinie płatności zbliżeniowych). Ponadto pismo chwali Polaków za zachowanie umiaru przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. To pomogło w miarę bezpiecznie przetrwać kryzys finansowy. Szczęśliwym posunięciem okazało się zaostrzenie przepisów dotyczących udzielania kredytów we frankach. Obecnie banki dysponują wystarczającym zabezpieczeniem udzielanych pożyczek i bez problemu przetrwają ewentualne zawirowania na rynkach.

Jak wynika z ostatnich badań, znaczenie Polski na arenie międzynarodowej stale wzrasta. To może prowadzić do nowych inwestycji i wiązać się z większym zapotrzebowaniem na tłumaczenia na języki krajów Unii Europejskiej.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1590187,1,economist-polskie-banki-gwiazdami-europy.read

|