sie
31

Wrześniowe dni z poezją w Warszawie

We wrześniu 2014 roku do Warszawy przyjadą poetki z Czech, Słowenii i Ukrainy, których wiersze ukazały się w wyborze Portret kobiety w odwróconej perspektywie. Pisarki wraz z polskimi tłumaczkami wezmą udział w dwudniowym maratonie literackim.

Do Warszawy przyjadą wybitne poetki – Kateřina Rudčenková i Lenka Daňhelová (Czechy), Alenka Jovanovski i Barbara Korun (Słowenia) oraz Julija Stachiwska i Hałyna Kruk (Ukraina). Ich znakomite wiersze ukazały się w wydanej w 2013 roku książce Portret kobiecy w odwróconej perspektywie (tłumaczyły: Zofia Bałdyga, Agnieszka Będkowska-Kopczyk i Aneta Kamińska).

Pierwsze ze wspólnotowych spotkań z poezją odbędzie się 26 września o godz. 19:00 w warszawskiej księgarni & kawiarni Tarabuk (ul. Browarna 6). Wtedy poetki zapoznają publiczność ze swoimi wierszami. Podczas kolejnego spotkania w Tarabuku (27 września, godz. 19:00) będą miały miejsce odczyty i prezentacje, a osoby z publiczności będą mogły przeczytać własny wiersz lub wiersz wybranej poetki w języku oryginalnym lub polskim.

Ponadto w sobotę 27 września w godzinach 13.00-14.00 i 16.00-17.00 odbędą się odczyty poetyckie w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55/56). Poetki będą czytać wiersze w swoich językach, a tłumaczki – w polskich przekładach. Ponadto przez parę dni do ławek w ogrodzie BUW-u będą przyczepione karteczki z czeskimi, ukraińskimi oraz słoweńskimi wierszami i ich polskimi tłumaczeniami. Dzięki temu będzie można obcować z wyjątkową poezją w plenerze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Źródło tekstu i grafiki: http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/dwa-czeski-poeta-w-warszawie/

|