wrz
2

„Życie Charlotte Brontë” nareszcie po polsku

Niedawno w polskich księgarniach pojawiła się książka Życie Charlotte Brontë pióra Elizabeth Cleghorn Gaskell. Jest to pierwsza biografia autorki tak wspaniałych powieści jak Dziwne losy Jane Eyre, Shirley czy Villette – w Anglii została wydana po raz pierwszy w 1857 roku!

Pierwsza biografia Charlotte Brontë – wybitnej angielskiej powieściopisarki – ukazała się właśnie w polskim tłumaczeniu (autorką przekładu jest Katarzyna Melecha). Polski czytelnik musiał czekać na tę książkę prawie sto sześćdziesiąt lat. Pani Gaskell zaczęła pisać Życie Charlotte Brontë wkrótce po śmierci swojej sławnej przyjaciółki po piórze. Wtedy żyły jeszcze osoby, które dobrze pamiętały autorkę Dziwnych losów Jane Eyre.  

Obecnie Życie Charlotte Brontë należy do klasyki światowej literatury. Często traktuje się tę pozycję jak dopełnienie literackiego dorobku sióstr – Charlotte, Emily i Anne. Na pierwszą biografię rodziny Brontë składają się wspomnienia, listy, a także m.in. świadectwa pozostałych przy życiu członków rodziny. Ponadto polskie wydanie zostało opatrzone wstępem Eryka Ostrowskiego – wybitnego krytyka literackiego, którego wyjątkowa książka – opublikowana w zeszłym roku Charlotte Brontë i jej siostry śpiące – rzuca nowe światło na znakomitą literacką spuściznę rodzeństwa z wrzosowisk. 

Życie Charlotte Brontë to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli słynnych sióstr z Haworth!  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.wydawnictwomg.pl/zycie-charlotte-bronte-2/

|