wrz
5

Kolejna tajemnica Stonehenge rozwiązana

Dotąd Stonehenge było uznane za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. A jednak wybitni naukowcy twierdzą, że powoli rozwiązują zagadkę tego wspaniałego zabytku. Dzięki ostatnim badaniom archeologicznym odkryto aż piętnaście nowych obiektów pod Stonehenge.

Stonehenge to megalit znajdujący się nieopodal angielskiego miasta Salisbury. Jego powstanie datuje się na rok 2600 p.n.e. 30 głazów jest ułożonych w okręgu o średnicy 40 metrów. Jak wynika z badań naukowych, ta wyjątkowa budowla ma związek z kultem Słońca i Księżyca – najprawdopodobniej spełniała funkcję kalendarza oznaczającego pory roku. Według niektórych badaczy Stonehenge pierwotnie mogło być też obserwatorium astronomicznym.

Obecnie poczyniono spore postępy w rozszyfrowywaniu tajemnic Stonehenge. Brytyjscy i austriaccy naukowcy przy pomocy georadaru wykazali, że nieopodal budowli kryją się kamienne obiekty, które najprawdopodobniej zostały tam umieszczone około 4 tys. lat temu. Stanowią one część kamiennej alei, tworzą fosy, rowy i grobowce. Jak tłumaczą specjaliści, te odkrycia zmuszają do narysowania na nowo prehistorycznej mapy tej okolicy.

Choć wiedza na temat Stonehenge posunęła się naprzód, to niezwykłe miejsce nie ujawniło jeszcze wszystkich swoich tajemnic. Być może w najbliższych latach archeologom uda się je rozszyfrować.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/stonehenge-kryje-w-sobie-wiele-tajemnic-rozwiazano-kolejna-zagadke,140475,1,0.html

|