wrz
6

Europejska Nagroda Poetycka dla Adama Zagajewskiego

Twórczość Adama Zagajewskiego doceniono raz jeszcze – tym razem w Serbii. Ten wybitny polski pisarz i tłumacz został uhonorowany prestiżową Europejską Nagrodą Poetycką im. Petru Krdu.

Europejska Nagroda Poetycka jest przyznawana od 1986 roku przez czasopismo „KOB – Književna opština Vršac”. W tej edycji w jury znaleźli się: Draško Redjep, redaktor naczelny „KOB”, Ana Blandiana (Rumunia) i Wieczeslaw Kuprianow (Rosja), który tłumaczył znakomite wiersze Adama Zagajewskiego na język rosyjskiUroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Poetyckiej odbyła się w serbskim mieście Vršac. Zgodnie z tradycją w serii „Europejska Nagroda Poetycka Petru Krdu” ukazał się zbiór poezji laureata. Utwory składające się na książkę Vita contemplativa przełożyli Petr Vujićić i Biserka Rajčić.

Adam Zagajewski nie jest pierwszym polskim poetą, który otrzymał to wspaniałe wyróżnienie. Wcześniej uhonorowano nim Juliana Kornhausera i Tadeusza Różewicza.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31690,adam-zagajewski-nagrodzony-w-serbii.html

|