wrz
8

Szkoła z Klużu w Nowym Sączu

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu można zobaczyć wspaniałe obrazy aż 30 wybitnych rumuńskich artystów reprezentujących tzw. Szkołę z Klużu. Jak informują organizatorzy, to pierwsza tego typu wystawa w Polsce.

Sformułowanie „Szkoła z Klużu” wprowadził znany włoski krytyk sztuki i publicysta Giancarlo Politi, kiedy w 2007 roku podczas Praskiego Bienale dostrzegł charakterystyczne cechy prac znakomitych malarzy pochodzących z Klużu-Napoki (głównego miasta Transylwanii). Termin został rozpowszechniony przez prasę. W Polsce to określenie – a także sztuka rumuńska w ogóle – nie są powszechnie znane. Warto zaznaczyć, że artyści z Klużu doczekali się wystaw swoich wyjątkowych obrazów w galeriach w Paryżu, Londynie czy San Francisco.

Zwiedzający nowosądecką wystawę zobaczą m.in. barwne obrazy (autorstwa m.in. Şerbana Savua, Mariusa Berceaya, Cipriana Muresana czy Adriana Gheniego) przedstawiające ludzi w różnych pozach. Niektóre z postaci są wyraziste, niektóre zamazane. Część z nich jest umieszczona we wnętrzach różnych budynków, a część w plenerze. Jak tłumaczą specjaliści, figuratywność jest główną cechą malarstwa reprezentantów Szkoły z Klużu.

Wystawę będzie można zwiedzać do 21 września 2014 roku.

Źródło tekstu: http://www.rp.pl/artykul/9131,1137128-Wystawa-rumunskich-artystow-w-Nowym-Saczu.html
Źródło grafiki: http://www.bwasokol.pl/index.php/pDocId/146/pMenuId/2/pCmd/1

|