wrz
9

Złoty aureus Nerona odnaleziony

W północnej Anglii na obszarze dawnego rzymskiego fortu Vindolanda dokonano wyjątkowego odkrycia. Znaleziono złotą monetę z wizerunkiem cesarza Nerona.

Jak opowiada francuski wolontariusz Marcel Lambert, który od pół roku bierze udział w pracach archeologicznych, znaleziona przez niego moneta po prostu leżała w ziemi – zupełnie jakby ktoś upuścił ją przed chwilą.

Jak podkreślają wybitni specjaliści na terenie dawnego castrum (to określenie można przetłumaczyć jako: fort) Vindolanda natrafiono na tysiące brązowych, miedzianych i srebrnych monet, ale nigdy na złotą. Znaleziona moneta to aureus z podobizną Nerona. Wykonano ją około 64 roku – w tamtym czasie stanowiła równowartość półrocznego żołdu żołnierza rzymskich oddziałów posiłkowych, które stacjonowały w forcie Vindolada. Jak wynika z badań, moneta była w obiegu przez około 300 lat zanim została utracona. Ciekawe, że używano jej nadal, choć Neron został pośmiertnie skazany przez senat na zapomnienie (łacińskie demnatio memoriae), co wiązało się ze zniszczeniem pomników i wymazaniem wizerunków.

Być może znakomitym badaczom uda się odnaleźć więcej niezwykłych monet w angielskim forcie.

Źródło tekstu i grafiki: http://historia.newsweek.pl/zloty-aureus-nerona-odkryty-w-wielkiej-brytanii-newsweek-pl,artykuly,346667,1.html

|