wrz
18

Powrót niedoparków

Niedawno w polskich księgarniach ukazała się znakomita powieść Niedoparki powracają. To drugi tom najpopularniejszej w Czechach trylogii dla dzieci. Pierwszy (który ukazał się u nas w 2012 roku) podbił serca polskich czytelników.

Niedoparki powracają wybitnego czeskiego pisarza Pavla Šruta to druga część pełnej humoru sagi, po którą chętnie sięgają najmłodsi czytelnicy. W kolejnym tomie Niedoparek Hihlik jedzie do Afryki, żeby odszukać swoich rodziców. Czeka go tam wiele niezwykłych przygód. Tymczasem pozostający w Pradze profesor Kędziorek nie radzi sobie z prowadzeniem ośrodka dla bezdomnych niedoparków. W książce powraca również Kudła, który – jak się okazuje – nie zginął wcale podczas wyburzania baru Kilimandżaro. Tę część trylogii – podobnie jak poprzednią – tłumaczyła Julia Różewicz.

Polscy czytelnicy polubili niedoparki. Ta książka zebrała nie tylko doskonałe recenzje, ale także stała się inspiracją dla adaptacji teatralnej (w szczecińskim teatrze Krypta). Organizowano również warsztaty plastyczno-literackie, podczas których dzieci mogą uszyć własnego niedoparka ze skarpetki. Ponadto do Polski trafiła pluszowa maskotka, podobizna głównego bohatera.

Czy drugi tom przygód niedoparków również okaże się przebojem wydawniczym?

Źródło tekstu i grafiki: http://warsaw.czechcentres.cz/aktualnosci/niedoparki-powracaj/

|