wrz
24

E-booki i czytelnictwo coraz popularniejsze

Niedawno wybitni specjaliści alarmowali, że ponad połowa Polaków w ogóle nie sięga po książki. Obecnie odnotowano niewielki wzrost czytelnictwa w naszym kraju. Zwłaszcza e-booki cieszą się coraz większą popularnością.

Jak wynika z raportu Biblioteki Analiz dla Instytutu Książki, sytuacja czytelnicza w Polsce nieznacznie się poprawiła. Polacy także coraz częściej sięgają po e-booki (wydali na nie aż o 28% więcej niż w ubiegłym roku). Jednak jak tłumaczą badacze, trudno o nadmierny optymizm – rosnąca branża elektronicznych książek to zaledwie 2% całego rynku.

Analizy finansowe pokazują, że w 2013 roku Polacy przeznaczyli na zakupy książek 2,68 mld zł. To o 10 mln zł więcej niż rok wcześniej, ale też o 260 mln zł mniej niż w rekordowym 2010 roku. Specjaliści z Biblioteki Analiz oceniają, że dwuletnie załamanie na rynku to efekt wprowadzenia 5% podatku VAT na książki.

Miejmy nadzieję, że to początek pozytywnych zmian i Polacy będą częściej sięgać po książki – zarówno polskie jak i te tłumaczone na język polski.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/polacy-jednak-czytaja-e-booki-bija-rekordy,469626.html

|