wrz
26

Europejski Dzień Języków

Już dziś – 26 września 2014 r. – po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Języków. To wyjątkowe święto ustanowiono w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy z siedzibą w Strasburgu.

Po raz pierwszy Europejski Dzień Języków zorganizowano w 2001 roku i wzięło w nim udział aż 45 krajów. Inicjatywa odniosła ogromny sukces, spotykając się z zainteresowaniem milionów ludzi. To zachęciło Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który do tej pory obchodzony jest każdego roku.  

Celem Europejskiego Dnia Języków jest ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się oraz nauczania języków, a także urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia międzykulturowego. W ramach tego święta promuje się również różnorodność kulturową i językową Europy jako bogactwa, które trzeba rozwijać i pielęgnować. Organizatorzy zwracają także uwagę na propagowanie uczenia się języków przez całe życie – nie tylko w ramach obowiązków szkolnych. Znajomość języków obcych pomaga w karierze zawodowej (na przykład w szeroko rozumianych tłumaczeniach).

W tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków włączyło się wiele polskich miast (m.in. Warszawa, Kraków, Lublin, Wrocław). Bogaty program obejmuje konferencje, pokazowe praktyczne lekcje (np. angielskiego, niemieckiego, portugalskiego czy czeskiego) przy użyciu nowoczesnych metod uczenia (m.in. przez Skype’a). Ponadto będzie można wziąć udział w  językowych grach miejskich, wielojęzycznym karaoke czy wycieczkach. Jak podkreślają organizatorzy Europejskiego Dnia Języków nie jest to tylko święto języków obcych, ale także ojczystego.

Warto włączyć się w obchody Europejskiego Dnia Języków!

Źródło tekstu i grafiki: http://edl.ecml.at/Home/Whatisit/tabid/1760/language/pl-PL/Default.aspx

|