wrz
27

Otwarcie Archiwum Bronowic

Od niedawna w Internecie można znaleźć stronę Bronowickiego Archiwum Społecznego, które dokumentuje historię życia codziennego w Bronowicach Małych. To właśnie tę wieś rozsławił w swoim znakomitym dramacie Wesele Stanisław Wyspiański.

Bronowice Małe to wieś przyłączona do Krakowa w 1941 r. To miejsce zyskało sławę pod koniec XIX wieku wykorzystane jako plener przez wybitnych polskich malarzy. Obecnie na terenie Bronowic znajdują się dwa dworki „Tetmajerówka” i „Rydlówka”. W pierwszym z tych domów 21 listopada 1900 roku odbyła się zabawa weselna po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. To wydarzenie zgromadziło wielu wspaniałych gości i zostało uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego Wesele.

Bronowickie Archiwum Społeczne powstało w ramach projektu realizowanego z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. To efekt spotkań oraz rozmów z najstarszymi mieszkańcami tego rejonu. Młodzi wolontariusze wcielili się w rolę archiwistów społecznych, wysłuchali wspomnień i zgromadzili szereg świadectw o życiu w minionych czasach. Jak tłumaczą inicjatorzy projektu, powstały jakby dwa obrazy dawnych Bronowic – to zarazem obszar beztroskich zabaw z okresu dzieciństwa i miejsce ciężkiej pracy na roli.

Ostatecznie w Bronowickim Archiwum Społecznym znalazły się wyjątkowe relacje osiemnastu osób, a także około 150 starych fotografii i wiele archiwalnych dokumentów. Te materiały zostaną udostępnione na stronie internetowej archiwum.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/krakow,50/to-widzial-wyspianski-piszac-wesele-otwieraja-archiwum-bronowic,470086.html

|