wrz
28

Coraz więcej samodzielnie finansowanych publikacji

Jak wynika z najnowszych badań, obecnie w Polsce wydaje się coraz więcej tytułów własnym sumptem. W Polsce rocznie ukazuje się 7-8 tysięcy książek finansowanych przez autorów.

Okazuje się, że w wydawanie książek na własny koszt nie inwestują jedynie amatorzy, ale również wybitni pisarze mogący się poszczycić imponującym dorobkiem twórczym. Jak to wytłumaczyć? Reprezentanci tej drugiej grupy nie chcą czekać na swoją kolej w „tradycyjnym” wydawnictwie. Niekiedy w ten sposób swoje przekłady publikują również tłumacze.

Wydanie jakich książek najczęściej finansują autorzy? Nie ma ograniczeń gatunkowych. Przeważnie publikowane są wspomnienia rodzinne, opowiadania i powieści o tematyce historycznej, poezja. Zdarzają się także rozprawy medyczne (w ten sposób lekarze dodają sobie splendoru).

Publikacja 100 egzemplarzy 200-stronicowej książki w wersji papierowej może kosztować około 2 tys. zł. Jednak jeśli autorowi wystarczy elektroniczna wersja, bywa, że koszty są wręcz symboliczne. Często wystarczy jedynie zgoda na wprowadzenie e-booka do dystrybucji.

Twoja książka jest już gotowa? Warto się zastanowić, jak ją wydać!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/chcesz-wydac-ksiazke-zaplac-za-to-sam,467748.html

|