wrz
29

„Gottland” na ekranie

Już od 7 listopada 2014 r. na ekranach polskich kin będziemy mogli zobaczyć film „Gottland” na podstawie wyjątkowej książki Mariusza Szczygła. Być może kolekcjonerskie wydanie DVD z filmem trafi do regularnej sprzedaży w przyszłym roku.

W książce Gottland Mariusz Szczygieł, wybitny reporter, koncentruje się na przedstawieniu naszych południowych sąsiadów. Ukazuje czeską historię i zachodzące w Czechach przemiany polityczne kulturowe, przeprowadza wywiady z postaciami z pierwszych stron tamtejszych gazet. Tym samym pokazuje, jak okoliczności zewnętrzne znacząco wpływają na życie ludzi. Ten wspaniały zbiór reportaży doczekał się wielu tłumaczeń. Do tej pory tę pozycję przełożono m.in. na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, ukraiński, węgierski i włoski.

„Gottland” to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów opartych na reportażach Szczygła. Studenci znakomitej praskiej szkoły filmowej FAMU przyglądają się rzeczywistości w poszukiwaniu narodowych bohaterów – zapomnianych, wymazanych z kart historii oraz nigdy nie odkrytych (analizowany okres obejmuje czasy Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, lata 50. I 60. oraz normalizację). Twórcy stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń.

Warto wspomnieć, że na jednej ze stron internetowych ruszył projekt mający na celu zebranie środków finansowych na to, aby kolekcjonerskie wydanie DVD z filmem trafiło do regularnej sprzedaży w 2015 roku. Więcej o tej inicjatywie można przeczytać tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=908277

|