paź
2

Polska żywność popularna wśród Czechów

Jak pokazują najnowsze badania, polska żywność znów często gości na talerzach Czechów. Nasi południowi sąsiedzi chętnie sięgają po produkty z wizerunkiem biało-czerwonej flagi.

Choć ostatnie lata nie były łatwe dla polskich artykułów spożywczych, naszym producentom udało się utrzymać czołową pozycję na czeskim rynku. Tej pozycji nie zaszkodziła medialna nagonka na polskie jedzenie (na przykład na łamach niektórych gazet czy na portalach internetowych).

Statystyki ekonomiczne pokazują, że eksport polskich produktów do Czech stale rośnie, a żywność z Polski to jedna czwarta wszystkich importowanych artykułów spożywczych. Jak to wytłumaczyć? Wybitni specjaliści twierdzą, że obu krajom zależy na dobrej współpracy. Promocje żywności na czeskim rynku ułatwia jej wysoka jakość i bardzo konkurencyjna cena. Oferta polskich producentów jest po prostu rynkowo najlepsza.

Warto wspomnieć, że pod koniec września w Pradze odbyła  się wyjątkowa impreza – Dni Polskiej Gastronomii i Kultury. Dużą popularnością wśród uczestniczących w tym wydarzeniu Czechów cieszyły się wędliny, bigos czy pierogi.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/bigos-pierogi-owoce-czesi-tesknia-za-polska-zywnoscia,472354.html

|