paź
11

Makiety słynnych polskich budowli na wystawie

Obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można obejrzeć wyjątkową wystawę architektury współczesnej. Została ona zorganizowana przez miesięcznik „Architektura-murator” z okazji jubileuszu dwudziestolecia jego istnienia. Na ekspozycję składają się makiety dwudziestu pięciu obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku przez wybitnych twórców.

„Architektura-murator” to jedyny tak obszerny zapis historii architektury polskiej po 1989 roku. To prawie 3000 prezentacji wybranych przez redakcję obiektów z polskiego budownictwa. A poza tym wiele spotkań, konferencji, konkursów i wystaw. Z okazji jubileuszu czasopisma przygotowano niezwykły projekt – kolekcję najlepszych realizacji architektonicznych. To pozwoli ukazać, jak znaczące miejsce w polskiej transformacji zajmuje architektura. Nie chodzi tu tylko o kwestie społeczne, ekonomiczne czy kulturowe, ale także o sposób tworzenia wizerunku Polski na świecie.

Na wystawie zobaczymy m.in. makiety takich budynków jak: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Większość zaprezentowanych makiet powstała specjalnie dla celów tej wystawy. Jak tłumaczą twórcy projektu, dzięki temu będzie można zbliżyć się do złożonego procesu tworzenia koncepcji znakomitej architektury, a także jej realizacji. Wystawie kolekcji „Architektury-murator” będą towarzyszyć spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze i jej znaczeniu dla kultury i gospodarki.

Wystawę będzie można obejrzeć do 14 grudnia 2014 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://artmuseum.pl/pl/wystawy/kolekcja-architektury-murator-dla-muzeum-sztuki-nowoczesnej

|