paź
13

Banknoty z motywem morskim

Norges Bank – norweski bank centralny – zaprezentował nowe wyjątkowe banknoty. Ich wygląd wyłoniono na drodze konkursu, którego motywem przewodnim było morze.

W Norwegii szykuje się mała finansowa rewolucja! Wiosną 2014 roku Norges Bank ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów. Do finału ostatecznie weszło osiem projektów. Zdecydowano się na wyróżnienie dwóch znakomitych prac, które zostaną połączone w jeden banknot. Jak tłumaczy jury, spokojny motyw morski na awersie doskonale będzie współgrał z rozpikselowanym rewersem. Na stronie internetowej banku możemy przeczytać, że nowe banknoty stanowią połączenie tradycji i nowoczesności.

Teraz norweski bank przygotowuje nowe wersje banknotów wzbogacone o niezbędne elementy bezpieczeństwa, które uniemożliwią ich podrobienie. Trzeba też dostosować projekty do wymogów technicznych. Zatem końcowe wzory będą się nieco różnić od tych wybranych w konkursie.

Nowe banknoty wejdą do powszechnego obiegu w 2017 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/banknoty-jak-male-dziela-sztuki-tak-beda-wygladaly-nowe-norweskie-pieniadze,476446.html

|