paź
14

Kolejna powieść Edith Wharton na ekranie

Kolejna ze znakomitych powieści Edith Wharton pojawi się na ekranie. Chodzi o The Custom of the Country, książkę jeszcze nie przetłumaczoną na język polski. To opowieść o ambitnej i bezwzględnej kobiecie, która marzy o zaistnieniu w nowojorskiej elicie towarzyskiej.

Edith Wharton była wybitną amerykańską pisarką. Wielokrotnie nagradzano ją za wyjątkowe powieści pełne celnych, czasem humorystycznych obserwacji. W 1921 roku jako pierwsza kobieta otrzymała prestiżowego Pulitzera za wspaniałą książkę Wiek niewinności (w Polsce ukazała się w 1981 roku w tłumaczeniu Anny Bańkowskiej). Warto zaznaczyć, że również film zrealizowany na podstawie tej książki (z udziałem takich gwiazd jak Michelle Pfeiffer, Daniel Day-Lewis czy Winona Ryder) cieszył się ogromną popularnością.

Obecnie kolejna książka Edith Wharton doczeka się ekranizacji – tym razem w formie miniserialu. The Custom of the Country z 1913 roku to historia pięknej i bezwzględnej Undine Spragg, która kieruje się w życiu ambicją i chciwością. Przenosi się do Nowego Jorku i próbuje zaistnieć w lokalnej elicie towarzyskiej. W tym celu zawiera kolejne korzystne małżeństwa. Jak daleko zawiedzie ją ta droga? Autorzy scenariusza zdecydowali się nieco uwspółcześnić tę historię. Film ma być komentarzem do postępowania niektórych ludzi w obecnych czasach – osób o ambitnym, ale destrukcyjnym podejściu do życia. W postać Undine Spragg wcieli się Scarlett Johansson.

Pozostaje mieć nadzieję, że premierę filmu poprzedzi premiera książki Edith Wharton w polskim tłumaczeniu.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/piekna-chciwa-i-bezwzgledna-pierwszy-serial-w-karierze-scarlett-johansson,476607.html

|