paź
19

Komiks o okupowanej Warszawie

Niedawno nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazał się wyjątkowy komiks Marzeny Sowy i Krzysztofa Gawronkiewicza Powstanie. Za dzień, za dwa. To opowieść o okupowanej Warszawie tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

Album, który ostatnio ukazał się w Polsce, wcześniej (pod koniec sierpnia) zyskał sobie przychylność francuskich, belgijskich i szwajcarskich czytelników. Jak wyjaśnia Marzena Sowa (znana we Francji z autobiograficznej serii książek Marzi) komiksowa forma pozwala dotrzeć do młodego czytelnika. Dzięki „filmowej” narracji uczucia zostają wyrażone w inny sposób.

Za dzień, za dwa ukazuje losy ludzi zamieszkujących jedną z warszawskich kamienic przy ulicy Brackiej. Akcja utworu rozpoczyna się w 1944 r. po upadku powstania w getcie warszawskim. Bohaterowie planują przyszłość w warunkach niemieckiej okupacji. Autorzy pokazują stosunek bohaterów do wojny i sposoby radzenia sobie z nią. To swoiste wprowadzenie do apokalipsy, jaka nawiedziła stolicę kilka miesięcy później (pierwszy tom kończy się o świcie 1 sierpnia 1944 roku). Jak tłumaczy autorka scenariusza, jednym z powodów przygotowania komiksowego ujęcia tematu Powstania Warszawskiego, była powszechna niewiedza o tym wydarzeniu za granicą. Sowa i Gawronkiewicz chcieli ukazać wojnę oczami mieszkańców, którzy muszą przystosować się do trudnej sytuacji.

Warto zapoznać się z tą znakomitą pozycją!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,komiks-o-okupowanej-warszawie-to-wprowadzenie-do-apokalipsy,146141.html

|