paź
22

Atrakcyjna nauka języków obcych

Jak pokazują statystyki, znacząco wzrasta popularność nauki języków obcych za granicą. Podczas takich wyjazdowych kursów można się oswoić z językiem, a także poznać odrębną kulturę i zwiedzić inne kraje.

Czyżby wkuwanie słówek i wykonywanie kolejnych ćwiczeń z książek powoli odchodziło do lamusa? Coraz więcej osób, które chcą poznać język obcy, decyduje się na wyjazd tam, gdzie jest on powszechnie używany. Jak pokazują badania, to gwarantuje błyskawiczne postępy w nauce.

Nie brakuje znakomitych propozycji nauki języka za granicą. Można uczyć się na przykład w Londynie, Nowym Jorku, Rzymie czy Sydney – i przy okazji zobaczyć ciekawe miejsca. Nauka podczas wylegiwania się na maltańskich plażach? Pogłębianie znajomości języka francuskiego podczas wizyt w Luwrze? To dziś nie problem. Kursy mają różną długość (od weekendowych aż po całoroczne) i często są dostosowane do zindywidualizowanych oczekiwań. W dobrych szkołach program nauczania jest bardzo bogaty (często obejmuje tworzenie prezentacji, pisanie cv czy dyskusje na tematy ekonomiczne i polityczne).

Obecnie najwięcej ofert dotyczy języka angielskiego. Jednak jeśli myśli się o zwiększeniu swoich szans na rynku pracy (na przykład jeśli komuś marzy się kariera tłumacza), nie powinno się ograniczać. Im rzadszy język się opanowało, tym większe szanse na ciekawą pracę. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się języki azjatyckie, a także hebrajski, farsi czy arabski.  

Jak wynika z danych Eurostatu, aż dwie trzecie mieszkańców Unii Europejskiej pomiędzy 25-64 rokiem życia zna co najmniej jeden język obcy. Za to biegłą znajomością języków obcych w Polsce może się poszczycić zaledwie 17 proc. osób. Być może popularność zagranicznych kursów językowych będzie początkiem pozytywnych zmian w tym zakresie.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/jak-najlepiej-uczyc-sie-jezyka-obcego-newsweek-pl,artykuly,348388,1.html

|