paź
24

Szklany dom nie tylko u Żeromskiego

W tym niezwykłym domu nie znajdziemy ani odrobiny prywatności.  Mowa o S-House, który w całości jest przeszklony Znajduje się w gęsto zaludnionej dzielnicy w Japonii. Ten wyjątkowy budynek zyskał już popularność na całym świecie.

S-House jest usytuowany w podmiejskiej japońskiej dzielnicy Oomiya wśród zwyczajnych budynków. Zamiast murów ma szklane ściany osadzone na stalowych belkach. Autorem tego znakomitego projektu jest Yuusuke Karasawa, który pracował w prestiżowych biurach architektonicznych, a w 2006 roku założył własną firmę.  

Choć budynek ma dwa poziomy to dzięki zawiłej strukturze odnosi się wrażenie, jakby w rzeczywistości składał się z czterech. W środku nie ma żadnych ścian czy korytarzy, całość jest otwartą przepływającą płynnie przestrzenią. Jedyne wydzielone pomieszczenia (sypialnia i łazienka) znajdują się na najniższej kondygnacji, częściowo zagłębionej w ziemi. System elektryczny i wszystkie mechaniczne urządzenia schowane są w stalowych belkach.

Jak tłumaczy Karasawa, nowa forma architektoniczna ma być odzwierciedleniem życia dzisiejszego społeczeństwa, w którym różnorodność i porządek są pożądane w tym samym czasie. Właścicielem domu jest profesor, który zajmuje się sieciami informatycznymi – życzył on sobie, aby jego miejsce zamieszkania odzwierciedlało zawodowe pasje.

Czy to przyszłość budownictwa? Warto przypomnieć, że Stefan Żeromski, wybitny polski pisarz, w swojej książce Przedwiośnie, snuł wizję stawiania szklanych domów. Wygląda na to, że to marzenie stało się już rzeczywistością.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/intymnosc-nie-w-tym-domu,478302.html

|