paź
29

Prehistoryczni zdobywcy gór

Jak wynika z ostatnich badań, ludzie mieszkali w Andach – na wysokości 4500 metrów – już ponad 12 tysięcy lat temu. Wybitni naukowcy trafili na pozostałości po wysokogórskim osiedlu.

Jak dowiedli znakomici archeolodzy amerykańcy i kanadyjscy, ludzie mieszkali w Andach już ponad 12 tysięcy lat temu (2 tysiące lat po przybyciu do Ameryki Południowej). Odkryto najstarsze wysokogórskie osiedle, jakie dotąd udało się znaleźć.

Na stanowisku archeologicznym w Pucuncho (4355 m. n. p. m.) odkopano 260 kamiennych narzędzi sprzed 12,8 tys. lat. Nieco wyżej w skalnej rozpadlinie odkryto niewielkie wgłębienie z okopconym sufitem i śladami sztuki naskalnej – mogło ono dać ludziom schronienie. Te wspaniałe znaleziska dokumentują życie człowieka w epoce paleolitu, pozwalają wytłumaczyć, w jaki sposób udało mu się przeżyć na tak dużych wysokościach. Mieszkający w tym rejonie osadnicy przede wszystkim polowali – ślady kości wskazują na to, że zdobyczą myśliwych padały m.in. wielbłądowate wikunia i gwanako oraz jeleniowate taruca. Jak sądzą badacze, w tym rejonie mieszkały całe rodziny – znaleziono dowody na różne formy aktywności.

Obszerny artykuł poświęcony temu wyjątkowemu odkryciu zamieszczono w magazynie „Science”.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1151778-Gorale-z-paleolitu.html

|