lis
3

Mamut Yuka rusza w podróż

Słynna „mamucia nastolatka” znana jako Yuka wkrótce opuści muzeum w Moskwie. Ten wyjątkowy eksponat – liczący sobie przeszło 39 tysięcy lat! – będzie można obejrzeć m.in. w Japonii i na Tajwanie.

Yukę czyli „mamucią nastolatkę” odkryto w 2010 roku na terenie zmarzliny po rosyjskiej stronie wybrzeża Arktyki. Jej wiek szacuje się na 9-10 lat. Zwłoki samicy spoczywały w ujemnej temperaturze przez 39 tysięcy lat – to dlatego są tak znakomicie zachowane. Najdelikatniejsze części – jak trąba czy ogon – pozostały nienaruszone. Zazwyczaj trudno znaleźć mamuty w całości.  

Obecnie Yuka jest przechowywana w szklanej komorze, w której utrzymuje się stałą temperaturę poniżej 0 st. C. Jak tłumaczą wybitni specjaliści, ten mamut jest niezwykle cenny ze względów naukowych. Mają nadzieję, że z Yuki uda się technicznie pobrać najwyższej jakości materiał genetyczny, co da możliwość sklonowania i odtworzenia gatunku.

Niedługo Yukę będą mogli zobaczyć japońscy i tajwańscy miłośnicy prehistorii. Być może mamucia nastolatka zawita też do Europy.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacjepogoda/ciekawostki,49/doskonale-zachowana-mamucia-nastolatka-zwiedzi-swiat,147702,1,0.html

|