lis
9

Przyznano Nagrodę Goncourtów 2014

Tegoroczną Nagrodą Goncourtów – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem literackim we Francji – została uhonorowana Lydie Salvayre. Ta wybitna pisarka jest znana również w Polsce.

Jury przyznające Nagrodę Goncourtów – najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – wyróżniło w tym roku powieść Pas pleuer (czyli Nie płakać), wyjątkową powieść autorstwa Lydie Salvayre.

Akcja tej książki obejmuje lata hiszpańskiej wojny domowej oraz czasy dyktatury generała Franco i w dużej mierze oparta jest na biografii Salvayre oraz jej matki. Pas pleuer to znakomita opowieść o rozpaczy i wierze w trudnych czasach.

Nagroda Goncourtów – przyznawana od ponad stu lat! – to najbardziej znane wyróżnienie w dziedzinie literatury po literackim Noblu. Ustanowił ją w swoim testamencie pisarz i krytyk Edmond de Goncourt, aby uczcić pamięć swego brata Julesa – również zajmującego się pisarstwem i krytyką literacką. Dotychczas Nagrodę Goncourtów otrzymali m.in. Marcel Proust, Simone de Beauviour, Patrick Modiano czy Michel Houellebecq. To wyróżnienie nie przynosi laureatowi bezpośrednich korzyści finansowych, ale zwycięzca może liczyć na wysokie wpływy z dodruków powieści. Kto wie, być może Pas pleuer zostanie przełożona na język polski? Do tej pory mogliśmy się zapoznać wyłącznie z dwiema powieściami tej pisarki – thrillerem Potęga much (tłumaczyła Krystyna Szerzyńska-Maćkowiak) oraz książką Zwyczajne życie (w przekładzie Ewy Wieleżyńskiej).

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu  i grafiki: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=913904

|