lis
15

Kolaże Szymborskiej w Szwecji

Andres Bodegard – szwedzki tłumacz, slawista i romanista – udostępnił Muzeum Noblowskiemu kolaże, które Wisława Szymborska wysyłała mu regularnie z Krakowa. Zwiedzający będą mogli poznać wybitną polską poetkę z nieco innej strony.

Andres Bodegard – znakomity szwedzki tłumacz – przez lata otrzymywał od Wisławy Szymborskiej wykonane przez nią wspaniałe kartki okolicznościowe (urodzinowe czy świąteczne). Składały się na nie wycięte z gazet wyrazy oraz obrazki. Na wielu pocztówkach można znaleźć zdjęcia kotów (polska poetka chętnie wklejała ich zdjęcia, wiedząc, że Bodegard jest wielbicielem tych zwierząt). Teraz te wyjątkowe kolaże można obejrzeć w Noblowskim Muzeum w Sztokholmie.

Wiosną 2013 roku w Szwecji ukazał się ostatni tom wierszy poetki Wystarczy (po szwedzku Nog nu) w tłumaczeniu Bodegarda. W książce można znaleźć również reprodukcję kilku kolaży. Warto przypomnieć, że sama Szymborska twierdziła, że bez tłumaczeń Bodegarda nie zostałaby uhonorowana Noblem.

Wystawę w Muzeum Noblowskim będzie można zwiedzać do 12 kwietnia 2015 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32116,kolaze-szymborskiej-w-muzeum-noblowskim-.html

|