lis
17

Muzeum Historii Żydów Polskich nagrodzone

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie architektonicznym Arkkitehtuurin Finlandia. Jury uznało, że budowla jest dziełem sztuki, które zmienia oblicze Warszawy.

Arkkitehtuurin Finlandia to najważniejsza w Finlandii nagroda architektoniczna przyznawana wyjątkowym gmachom zbudowanym w Finlandii lub zaprojektowanym przez fińskich architektów. Autorami Muzeum Historii Żydów Polskich są wybitni architekci z pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects z Helsinek, którzy współpracowali z pracownią Kuryłowicz & Associates z Warszawy. 

Jurorzy konkursu zwracali uwagę na to czy powstałe w ostatnich latach obiekty budowlane są estetyczne, przyjazne ludziom, wpływają na rozwój wartości kulturowych i jak współgrają z okoliczną zabudową. Jak tłumaczył znakomity profesor Sixten Korkman – który miał decydujący głos – tę ideę najlepiej ucieleśnia właśnie Muzeum Historii Żydów Polskich. Profesorowi szczególnie spodobał się hol placówki oraz szklana fasada pokryta hebrajskimi i łacińskimi literami tworzącymi słowo Polin – czyli Polska. Warszawski gmach pokonał trzech konkurentów – Bibliotekę Publiczną w Seinäjoki, Bibliotekę Uniwersytetu w Helsinkach oraz siedzibę muzeum Serlachius w mieście Mänttä.

Muzeum Historii Żydów Polskich oddano do użytku w 2013 roku.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/muzeum-historii-zydow-polskich-nagrodzone-w-finlandii-ten-budynek-to-dzielo-sztuki,486994.html

|