lis
21

Prehistoryczny jadłospis mamuta włochatego

Po dwóch latach badań wybitni eksperci ustalili, jak wyglądała dieta prehistorycznego mamuta włochatego, który żył ok. 300 tysięcy lat temu nieopodal dzisiejszego Bełchatowa. Zwierzę najczęściej posilało się trawami, ale w jego menu znajdowały się również pędy drzew i krzewów.

W Bełchatowie dawniej znajdowała się stepotundra – olbrzymi otwarty obszar, który w czasie epoki lodowcowej rozciągał się od zachodnich krańców Europy, przez Azję aż do Ameryki Północnej. Największymi zwierzętami żyjącymi na tym terenie były mamuty. Szczątki jednego osobnika udało się znaleźć dwa lata temu na terenie bełchatowskiej kopalni. 

Po dwóch latach badań naukowych zdołano ustalić, że mamut miał około 10 lat. Znakomici naukowcy z Polskiej Akademii Nauk odtworzyli także prehistoryczne menu tego osobnika. Jak tłumaczą, zagadka tej diety kryła się w doskonale zachowanych zębach trzonowych zwierzęcia. Specjaliści sprawdzili, ile izotopów stabilnych węgla i tlenu znajdowało się w tkance kostnej. Okazuje się, że dziesięcioletni mamut odżywiał się już tylko pokarmem roślinnym. Nieco wcześniej – w momencie formowania się zębów trzonowych – nadal był po części karmiony przez matkę mlekiem, którego sygnatura izotopowa jest wyraźnie widoczna w wykonanych analizach. To tylko potwierdza wcześniejsze przypuszczenia – dorosłe mamuty żywiły się trawami, sporadycznie liśćmi oraz pędami drzew i krzewów. 

Mamuty zaczęły masowo wymierać ok. 15 tys. lat temu na skutek wielkoskalowych zmian środowiskowych związanych z końcem epoki zlodowaceń Pojedyncze stada przetrwały na obecnym terenie rosyjskim (na Wyspie Wrangla) aż do III tysiąclecia p.n.e. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/lodz,69/co-jadl-mamut-z-belchatowa-naukowcy-pokazali-prehistoryczne-menu,488380.html

|