lis
22

Zdrowe przekąski coraz częściej na naszych talerzach

Z najnowszych badań wynika, że coraz częściej sięgamy po zdrowe przekąski. Jak pokazują statystyki, Polacy co roku jedzą ich o około 400-500 ton więcej.

W naszym menu coraz częściej goszczą naturalne, zdrowe przekąski – czyli zamienniki tradycyjnych słodyczy wzbogacone o orzechy, owoce czy muesli. Jak to wytłumaczyć? Wybitni eksperci mówią, że wiele czynników sprzyja wzrostowi tego rynku. 

W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej świadomi i chcą się zdrowiej odżywiać. Wspomagają to również regulatorzy, którzy próbują wyrzucić mniej zdrowe jedzenie ze szkół. Z kolei sieci handlowe coraz częściej eksponują tego typu produkty – czasem nawet kosztem słodyczy, ponieważ takie działanie doskonale wpływa na wizerunek firmy. 

Jak pokazują analizy ekonomiczne, rynek zdrowych przekąsek jest już wart prawie 600 mln złotych. Jego wartość ma rosnąć o ok. 4% rocznie, a rynku słodyczy – ok. 1,8%. A jednak to wciąż nisza. Dla porównania – konsumpcja tradycyjnych słodyczy sięga 13 mld złotych w skali roku. 

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/zdrowe-przekaski-coraz-bardziej-popularne-newsweek-pl,artykuly,352141,1.html#kategoria

|