lis
25

Reportaże o Górnym Śląsku

Niedawno ukazała się książka Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia pod redakcją Lidii Ostałowskiej i Dariusza Kortki. To wyjątkowa pozycja przedstawiająca historię Górnego Śląska oraz kształtowanie się górnośląskiej tożsamości.

Książka Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku to zbiór znakomitych reportaży o Śląsku. Lidia Ostałowska i Dariusz Kortka, wybitni dziennikarze, pokazują ten interesujący region nie tylko z perspektywy polskiej, ale także europejskiej. Co robił na Śląsku Goethe? Jak Katowice stały się miastem-ogrodem? O czym traktują listy dziadków z Wermachtu? Skąd obecność „goroli” na ziemi śląskiej? Te i inne informacje znajdziemy w prezentowanym zbiorze.

Na tę książkę składa się aż 71 reportaży i dokumentów obejmujących ponad 120 lat ziemi śląskiej. Autorzy tekstów zgromadzonych w tym tomie pochodzą nie tylko ze Śląska – to polscy, czescy, niemieccy, rosyjscy i żydowscy pisarze oraz dziennikarze. Tłumaczą oni istotne dla tego regionu zjawiska, bawią i zmuszają do refleksji. 

Antologia Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy są zainteresowani Śląskiem jego ciekawą historią i bogatą kulturą. 

Źródło tekstu i grafiki: http://portalmedialny.pl/art/46384/lidia-ostaowska-i-dariusz-kortko-pierony-gorny-slask-po-polsku-i-niemiecku-antologia.html

|