lis
30

Nieznane oblicze Tokio

Niedawno w polskich księgarniach ukazała się wyjątkowa książka Tokio, której autorem jest Taro Miura. To pozycja przeznaczona dla dzieci i ich rodziców. Pozwala spojrzeć z ciekawej perspektywy na stolicę Japonii.

Mała Mito jedzie z rodzicami do Tokio. Dziewczynka nic nie wie, o celu swojej podróży i przed wyjazdem pragnie poszerzyć swoją wiedzę o japońskiej stolicy. Zagaduje spotkane w okolicy zwierzęta – a jednak na pytanie o to, jakie jest Tokio otrzymuje zaskakujące odpowiedzi. Ich sens będzie później okrywała krok po kroku. 

Ta znakomita książka (w tłumaczeniu Karoliny Radomskiej-Nishii) przypomina miasto, które opisuje. Jest niejednoznaczna – prosta i wykalkulowana, minimalistyczna a zarazem precyzyjna w detalach, uporządkowana i zaskakująca jednocześnie. Nie ma w sobie nic z przewodnika, a jednocześnie zachęca do odkrywania fascynującej kultury Japonii. Wybitny pisarz Taro Miura nadaje jej formę książki dla dzieci, a jednak różne pokolenia czytelników mogą różnie odczytać treść. Właściwie to jedynie wstęp do odkrycia prawdziwego oblicza stolicy Japonii. Sam autor twierdzi, że tworząc książkę, lepiej poznał swoje własne Tokio. 

Tokio
otwiera doskonałą serię „Moje wspaniałe miasto”, która powstała oryginalnie w hiszpańskim wydawnictwie Media Vaca. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tako.biz.pl/tokio.htm

|