gru
1

Cukier nie tylko w batonikach

Jak się okazuje, cukier znajdziemy nie tylko w batonikach czy ciasteczkach. Dodaje się go również do wielu produktów, które nie kojarzą nam się z czymś słodkim w smaku.

Jak udowadniają wybitni naukowcy, przeciętnie zjadamy około dwudziestu łyżeczek cukru dziennie. To sporo nawet jak na miłośników słodkich smaków. Analizy medyczne wykazały, że ten składnik naszego codziennego menu m.in. przyspiesza starzenie się skóry, osłabia kości i ścięgna, a także niszczy zęby. Tymczasem nawet jeśli się staramy unikać cukru, nasze wysiłki mogą pójść na marne.

Cukier znajduje się nie tylko w produktach, które powszechnie są znane jako słodkie. Zawierają go m.in. serki do smarowania pieczywa, płatki śniadaniowe, herbatki granulowane, ketchup, musztarda, gotowe zupy czy chrzan tarty czy nawet pieczywo czy chipsy. Jak to wytłumaczyć? Od kiedy produkowanie cukru stało się ekonomiczne, zagościł on w wielu potrawach, a tym samym w naszej diecie. Paradoksalnie często dużo cukru zawierają produkty reklamowane jako odtłuszczone. Znakomici amerykańscy specjaliści obliczyli, że trzy czwarte paczkowanej żywności sprzedawanej w USA zawiera cukier dodany na różnych etapach produkcji. 

Wśród produktów zawierających cukier znajdują się m.in. czekolada mleczna (2 łyżeczki cukru w tabliczce), batoniki (od 3-6 łyżeczek), cola i napoje energetyczne (7 łyżeczek w puszce), herbata mrożona (5 łyżeczek w puszce), zupa pomidorowa z kartonu (6 łyżeczek), pizza mrożona (5 łyżeczek), ketchup (łyżeczka cukru na dwie łyżki ketchupu), płatki kukurydziane (2 łyżeczki na porcję śniadaniową – na zdj.) czy pełnoziarniste pieczywo (1 łyżeczka na 2 kromki). 

Jak widać, przeorganizowanie swojego menu w celu ograniczenia spożywania cukru może być trudne. Wybierając produkty spożywcze, warto pamiętać, że im bardziej przetworzone jedzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że zawiera cukier. 

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/ile-cukru-jest-w-ketchupie-coli-platach-sniadaniowych-newsweek-pl,artykuly,352362,1.html#kategoria

|