gru
9

Nieznana kopia „Pierwszego folio” Szekspira odnaleziona

Niedawno w bibliotece w Saint-Omer w północnej Francji przypadkowo odnaleziono nieznaną dotąd kopię Pierwszego folio Williama Szekspira. Tom pochodzi z 1623 roku i zawiera 36 sztuk słynnego pisarza.

Wyjątkowego odkrycia we francuskiej bibliotece w Saint-Omer dokonał Rémy Cordonnier – wybitny mediewista i bibliotekarz. Szukał on książek do wykorzystania w planowanej wystawie anglosaskich autorów. Na swoje znalezisko natknął się przypadkiem. W książce brakowało 30 wyrwanych stron (w tym tytułowej). Cordonnier skontaktował się z Ericem Rasmussenem z Uniwersytetu Nevady w Reno – jednym z ekspertów od twórczości znakomitego angielskiego dramaturga. Ten szybko potwierdził autentyczność znaleziska. Wkrótce okazało się, że mamy do czynienia z pierwszym wydaniem. Jak tłumaczył Rasmussen, pierwsze wydania nie pojawiają się zbyt często – zwykle są naprawdę zniszczone albo nieinteresujące dla dzisiejszych badaczy. 

Pierwsze folio będzie najcenniejszym bibliotecznym woluminem. W zbiorach biblioteki w Saint-Omer jest m.in. wspaniała kolekcja 50 tysięcy rękopisów (część z nich powstała w VII wieku!) oraz 48 kopii XV-wiecznej Biblii Gutenberga, jednej z najcenniejszych książek świata. 

Pierwsze folio nie będzie wystawione na widok publiczny. Zostanie poddane digitalizacji i udostępnione wyłącznie w innych bibliotekach oraz muzeach.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=918429

|