gru
11

Zagrożone języki

Wyniki raportu przygotowanego przez UNESCO są alarmujące. Wybitni specjaliści twierdzą, że do końca tego stulecia połowa z używanych dziś na naszej planecie zaniknie.

Jak wynika z badań naukowych, aż 96% języków będących dziś na świecie ma zaledwie 3% użytkowników.  Są też takie języki, którymi posługuje się jedynie kilka czy kilkadziesiąt osób. Odnotowano również język, jakiego używa tylko jedna osoba – chodzi o język kusunda z Nepalu, którym posługuje się 75 letnia Gyani Maiyi Sen, członkini plemienia, liczące sobie sto osób. Tylko ona pamięta jeszcze mowę przodków.

Najwięcej ginących języków jest w Australii – chodzi o narzecza Aborygenów. Na tej liście znajdują się również języki rdzennej ludności Afryki równikowej oraz Amazonii oraz te, które możemy usłyszeć wśród ludzi zamieszkujących zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Jak pokazują statystyki, co dwa tygodnie na świecie umiera jeden język. Jak tłumaczą naukowcy, ginące języki zastępuje się tymi najpopularniejszymi, których używa aż 97% ludności. Chodzi oczywiście o angielski, chiński czy hiszpański.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu firma Google stworzyła specjalny serwis internetowy Endangered Languages Project, w którym można wyszukiwać i udostępniać materiały audio i video prezentujące ginące języki. Co ciekawe, w tym serwisie wśród ginących języków znalazły się również języki używane w Polsce – śląski oraz kaszubski.

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/ginace-jezyki-ktore-zanikna-w-najblizszej-przyszlosci-newsweek-pl,artykuly,352890,1.html#naukaSG

|