gru
15

Blisko 10 milionów turystów odwiedziło Kraków

Jak wynika z badań przedstawionych podczas XXIV Forum Turystyki, 9,9 turystów odwiedziło w tym roku Kraków. Wydali oni łącznie 4,5 mld złotych. Statystyki świadczą o tym, że stolica Małopolski przyciąga co rok kilkaset tysięcy turystów więcej.

Ponad 73% turystów, którzy odwiedzili w tym roku Kraków to Polacy, a reszta – goście zagraniczni. Jak pokazują badania ekonomiczne, turystyka to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki Krakowa – żyje z niej około 20% mieszkańców. Szacuje się, że w tym roku goście wydali w sumie 4,5 mld złotych (bez kosztów dojazdu i opłaconych wcześniej noclegów).

Warto zaznaczyć, że w małopolskiej stolicy na przestrzeni lat zmieniło się bardzo wiele – powstały kolejne znakomite muzea, wyremontowano place i ulice Starego Miasta, zbudowano nowe obiekty z myślą o wielkich wyjątkowych kulturalnych, biznesowych czy sportowych. M.in. tymi inwestycjami można wytłumaczyć zwiększone zainteresowanie Krakowem.

W tym roku wśród turystów zagranicznych przeważali brytyjscy (17,1% – ich liczba maleje z roku na rok), niemieccy (16,5% – tych co roku przybywa), hiszpańscy (10,8%), włoscy (10,2%), francuscy (7,10%), ukraińscy (4,5%) oraz amerykańscy (4,3%). Wśród gości krajowych przeważali reprezentanci Małopolski (18,2%), województwa śląskiego (13,7%) i mazowieckiego (12%). Głównym celem przyjazdu okazywało się zwiedzanie zabytków, wypoczynek, odwiedziny znajomych czy krewnych oraz rozrywkę. Największą popularnością wśród atrakcji miasta cieszył się Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny oraz Kazimierz, a także m.in. Sukiennice, Bazylika Mariacka, Bulwary Wiślane czy muzeum w byłej fabryce Schindlera.

Większość turystów zadeklarowała chęć ponownego przyjazdu.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/krakow,50/prawie-10-milionow-turystow-w-krakowie-rekord-zostal-pobity,495760.html

|