gru
23

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2015

W 2015 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz trzeci. Warto przypomnieć, że laureatem tego prestiżowego wyróżnienia może zostać również tłumacz.

W 2013 roku o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej ubiegało się aż 176 znakomitych książek, w kolejnym roku – 171. W pierwszej edycji zwyciężyli Krystyna Dąbrowska (wybitna poetka i tłumaczka z języka angielskiego) z tomem poezji Białe krzesła, a także Łukasz Jarosz za tom Pełna krew. W 2014 roku uhonorowano Julię Hartwig – poetkę i tłumaczkę – i jej książkę Zapisane.    

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy. Przyznaje się ją co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do konkursu mogą być zgłoszone tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w tłumaczeniu na język polski. Laureat otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 200 tysięcy złotych oraz wyjątkową statuetkę. Jeśli wyróżnienie przyznane zostanie autorowi obcojęzycznemu, osobną nagrodę (50 tysięcy złotych) dostaje również tłumacz.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media literackie, członkowie kapituły oraz sami autorzy. Nominacje poznamy wiosną 2015 roku.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.stp.org.pl/aktualnosci/nagroda-im-wislawy-szymborskiej-iii-edycja-2015

|