gru
31

Historia Śląska na deskach teatru

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, zapowiada realizację wyjątkowego westernu opartego na historii Ślązaków, którzy przed ponad 150 laty wyjechali do Teksasu. Rozpoczęły się też próby do sztuki na motywach Czarnego ogrodu – monumentalnego reportażu Małgorzaty Szejnert.

Historia Ślązaków, którzy wyemigrowali do USA nadal jest żywa. To zakonnik ojciec Leopold Moczygemba w XIX wieku sprowadził do Teksasu emigrantów ze Śląska i obywateli niemieckich i założył tam pierwszą polską osadę – Pannę Marię. Istnieje ona do dziś. Co ciekawe, amerykańscy potomkowie pierwszych osadników zachowali swoją mowę – nadal posługują się gwarą śląską i ją kultywują. Jak tłumaczy Talarczyk, spektakl oparty na tej historii będzie swoistym westernem science fiction. Tekst pisze znakomity dramaturg Artur Pałyga. Premiera zaplanowana jest na czerwiec 2015 roku.

W planach Teatru Śląskiego na nadchodzący rok znalazła się również realizacja sztuki na motywach Czarnego ogrodu – wspaniałej książki Małgorzaty Szejnert, wybitnej dziennikarki. To opowieść o kilku śląskich rodach z Giszowca rozgrywająca się na tle burzliwej historii Śląska, Niemiec i Polski. Premiera jest przewidziana na kwiecień 2015 roku.

Warto zainteresować się tymi spektaklami i zapoznać się z historią Śląska i gwarą śląską w tak atrakcyjnej formie.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/katowice,51/western-ze-slaskiem-w-tle-tylko-w-teatrze-wyspianskiego,499623.html

|