sty
2

Kuchnie świata na polskich stołach

Co cieszyło się największym wzięciem w polskich restauracjach w minionym roku? Okazuje się, że przyzwyczajenia kulinarne Polaków się zmieniają. Chętnie odkrywamy nowe smaki i nowe kuchnie. Powracamy też do potraw znanych i lubianych.

Polacy nadal gustują we włoskiej kuchni. Oprócz pizzy i spaghetti, coraz częściej zamawiają carpaccio. To wspaniałe danie serwowane jest zazwyczaj jako przystawka. Przygotowuje się z surowego mięsa. Jego historia ma swój początek w Wenecji. To właśnie tamtejsi wybitni kucharze przygotowali carpaccio dla hrabiny Amalii Nanii Mocenigo, która zamówiła surowe mięso.

Dużą popularnością cieszy się również kuchnia amerykańska. Chętnie gościmy na swoich talerzach krwiste steki. Mięso może być silnie wysmażone, średnio lub jedynie podsmażone i krwiste w środku. Stek przyrządzany jest różnorodnie (w zależności od regionu), ale Polacy najwyżej cenią sobie amerykańską wersję. Do łask powraca też klasyczny hamburger, ale w wersji wykwintnej. Jego fast-foodowy wizerunek odchodzi do przeszłości. Warto wspomnieć, że to danie wymyślił na początku XX wieku Fletcher Davis z Teksasu, który podał swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem. Nazwa wywodzi się od befsztyka po hambursku (czyli kotleta z siekanej wołowiny) – do kuchni amerykańskiej wprowadzili go niemieccy imigranci.

Coraz częściej w menu restauracji można znaleźć także potrawy z Bliskiego Wschodu – zwłaszcza bazujące na ciecierzycy i hummusie. Ten drugi przysmak arabskiej kuchni najczęściej jemy w postaci przekąski, z chlebem, z dodatkiem czosnku, pasty sezamowej i przypraw.

W minionym roku również sushi zdobyło uznanie Polaków. Tę wyjątkową japońską potrawę coraz częściej przyrządzamy również w domu. Sushi można przygotować na dziesiątki sposobów – do ryżu, surowych owoców morza, ryb czy tofu można dodać jajka, grzyby czy warzywa, a także marynowany imbir, wasabi czy sos sojowy. Pierwsze wzmianki o zawijanej rybie w Japonii datuje się na VIII wiek, ale obecną formę sushi przybrało w XVIII wieku.

Obecnie także tatar – znany w polskiej kuchni od lat! – święci triumfy. W restauracjach możemy znaleźć rozmaite wariacje tego znakomitego dania. Klasycznie tatar przyrządza się z mięsa wysokiej jakości. Należy je drobno posiekać, dodać przyprawy, cebulę i żółtko (opcjonalnymi składnikami są marynowane grzyby czy ogórek kiszony).

Na nasze stoły powróciła chałwa – irański smakołyk znany także w krajach śródziemnomorskich oraz zachodniej Azji. Jej dotychczas stosunkowo małą popularność można wytłumaczyć sporą kalorycznością. Jednak szefowie kuchni zwracają uwagę, że wciąż jest to przysmak lżejszy niż czekolada, zawiera też mnóstwo witaminy E, kwasów tłuszczowych i białka. W Polsce najczęściej sięgamy po chałwę rosyjską, ukraińską oraz turecką.

Jakie nowe smaki i odkrycia kulinarne przyniesie nam 2015 rok? Zobaczymy.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/9-najpopularniejszych-potraw-w-2014-r-newsweek-pl,artykuly,353664,1,3.html

|