sty
8

Ekologiczny dom w Holandii

Villa Kogelhof została uznana za jeden z najbardziej ekologicznych domów w Europie. Budynek jest samowystarczalny – nie wydziela zanieczyszczeń, śmieci poddawane są recyklingowi, energię czerpie się z wiatraka i paneli słonecznych. Czy Villa Kogelhof zdobędzie prestiżową nagrodę Mies van der Rohe Award 2015? Ma sporo konkurentów architektonicznych – m.in. z Polski.

Villa Kogelhof w holenderskiej wsi Kamperland to jeden z najbardziej spektakularnych europejskich projektów architektonicznych. Ten wyjątkowy budynek powstał w ramach rządowego programu, którego celem jest działanie na rzecz odtwarzania i zachowania stref ekologicznych w kraju. Co ciekawe, teren pod zabudowę wydzielono z obszaru chronionego, który zamieszkuje mnóstwo rzadkich gatunków zwierząt. Można tam znaleźć też wiele unikalnych roślin. Jak zatem wytłumaczyć uzyskanie zgody na budowę domu na takim terenie? Inwestor zobowiązał się do rekultywacji gruntu zniszczonego w wyniku prac rolniczych. Zgodnie z jednym z punktów umowy miał posadzić wokół aż 71 tys. drzew!

W ten leśny krajobraz wpisuje się budynek, który nie zanieczyszcza środowiska. Villa Kogelhof ma ponad 700 metrów kwadratowych i dwa poziomy. Wnętrza są otwarte i tylko kuchnię sypialnię i łazienkę oddzielono mlecznym szkłem. Budynek jest samowystarczalny śmieci poddawane są recyklingowi, energię dom czerpie z własnego wiatraka i paneli słonecznych usytuowanych na dachu, a ciepła woda jest dostępna dzięki piecowi na biomasę. Przeszklona, dwuwarstwowa elewacja budynku reaguje na klimat. Duża ilość ciepła gromadzi się między specjalną szybą (umieszczoną na zewnątrz), a odbijającą światło tkaniną (usytuowaną po wewnętrznej stronie). Dom jest ogrzewany przy pomocy specjalnego systemu wentylacji. To przykład prawdziwie ekologicznego budownictwa!

Villa Kogelhof zdobyła już kilka znakomitych wyróżnień architektonicznych. Obecnie ma szanse na zdobycie Mies van der Rohe Award 2015. O główną nagrodę – czyli grafyfikację finansową w wysokości 50 tys. Euro – walczy z 420 projektami z 36 krajów. W konkursie bierze udział m.in. 18 budynków z Polski (np. Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy czy Małopolskim Ogrodem Sztuki z Krakowa). Zwycięski budynek poznamy w czerwcu.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/villa-kogelhof-jak-tajemniczy-symbol-najpiekniejszy-i-najbardziej-ekologiczny-dom-europy,502485.html

|