sty
14

Paszport Polityki dla Zygmunta Miłoszewskiego

Znamy już tegorocznego laureata Paszportu Polityki w kategorii „literatura”. Tym prestiżowym wyróżnieniem został uhonorowany Zygmunt Miłoszewski – wybitny polski pisarz – za cykl wyjątkowych powieści kryminalnych o prokuratorze Szackim. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie.

Zygmunt Miłoszewski debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia portfela. W swoim dorobku ma również horror (Domofon), książkę dla dzieci (Góry Żmijowe) i powieść sensacyjną Bezcenny. Największą popularność przyniósł mu jednak cykl znakomitych kryminałów o prokuratorze Szackim – Uwikłanie (na podstawie powieści powstał film), Ziarno prawdy (ekranizacja niebawem trafi do kin) oraz Gniew. W tych książkach wciągająca intryga kryminalna łączy się z przedstawieniem aktualnych problemów społecznych i przenikliwym portretem współczesnej Polski.

Twórczość Zygmunta Miłoszewskiego była wielokrotnie nagradzana. Jego powieści doczekały się licznych przekładów – na angielski, czeski, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski i ukraiński. Angielskie i francuskie tłumaczenia Uwikłania zostały uhonorowane kilkoma prestiżowymi nagrodami literackimi za granicą.

Corocznie przyznawane przez tygodnik „Polityka” Paszporty stanowią symboliczny dokument tożsamości, który otwiera artystom drogę w świat. Tym wyróżnieniem honoruje się twórców przekraczających granice w sztuce i trafiających nie tylko do krajowego, ale również zagranicznego odbiorcy. Nagrody przyznaje się w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i literatura.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,32437,paszport-polityki-dla-miloszewskiego.html

|