sty
20

„Powstanie Warszawskie” docenione za reżyserię dźwięku

Znakomity film „Powstanie Warszawskie” został nominowany do prestiżowej międzynarodowej nagrody Golden Reel Award. Ma szansę zdobyć nagrodę w kategorii „najlepsza reżyseria dźwięku”.

To już 62. edycja konkursu. Nagrody Golden Reel Awards przyznaje stowarzyszenie Motion Picture Sound Editions (MPSE), które zrzesza wybitnych filmowych reżyserów dźwięku z całego świata. Oprócz „Powstania Warszawskiego” w finale znalazły się również trzy amerykańskie filmy: „Whiplash” (reż. Damien Chazelle), „Interstellar” (reż. Christopher Nolan), „Birdman” (reż. Alejandro Gonzalez Inarritu).

Obraz „Powstanie Warszawskie” został zmontowany ze zdjęć wybranych z kronik nakręconych w powstańczej Warszawie przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowe (m.in. przez Antoniego Bohdziewicza „Wiktora”, Stefana Bagińskiego „Stefana” oraz Jerzego Zarzyckiego „Pika”). Twórcy połączyli w spójny ciąg szereg archiwalnych fragmentów. W rezultacie powstał film o braciach-operatorach dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano rekonstrukcji, koloryzacji oraz udźwiękowiono.

Na potrzeby filmu zostały napisane także specjalne dialogi, które czytają aktorzy. Część z nich to dialogi fikcyjne wymyślone przez twórców. Niektóre kwestie są jednak prawdziwe. Jak to wytłumaczyć? Odczytanie wypowiedzi umożliwiła dokładna analiza zdjęć z kronik przez specjalistów od czytania z ruchu warg. W rezultacie ten wyjątkowy film sprawia wrażenie nakręconego współcześnie.

Wyniki konkursu poznamy 15 lutego 2015 roku.

Źródło tekstu: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,powstanie-warszawskie-nominowane-do-prestizowej-nagrody,155290.html
Źródło grafiki: http://www.filmweb.pl/film/Powstanie+Warszawskie-2014-690058

|