sty
25

Śniadanie po grecku

Dania reprezentujące kuchnię Grecji – zwykle kojarzone przede wszystkim z oliwkami i fetą – cieszą się niemałą popularnością na świecie. Nic dziwnego – składają się na nią wyjątkowe przekąski, również śniadaniowe.

W menu tradycyjnego greckiego śniadania nie może zabraknąć pity ze znakomitym nadzieniem. Na naszych talerzach może się znaleźć na przykład tyropita (ciasto francuskie z dodatkiem fety) kaseropita (co można przetłumaczyć jako: „pita z serem żółtym”,  spanakopita (pita ze szpinakiem, często z dodatkiem fety) czy prasopita (z porami i mięsem mielonym). Można też skosztować kuluri (koulouri) to rodzaj obwarzanka z dodatkiem sezamu lub rozmaitych ziaren, soli czy kminku.

Śniadaniu zazwyczaj towarzyszy kawa, którą Grecy lubią się delektować. To napój popularny zwłaszcza w odmianie frappe – czyli na zimno. Specjalną kawę rozpuszczalną ubija się z małą ilością wody, aż do wytworzenia się sztywnej piany. Wysoką szklankę napełnia się zimną wodą i kostkami lodu. Można ewentualnie dodać cukru lub mleka. Warto tu wspomnieć o elinikos kafes czyli kawie po grecku. Specyficzną odmianę kawy mieli się na drobny proszek i gotuje wraz z minimalną ilością wody aż do wrzenia. Podaje się ją w maleńkich filiżankach.

Co ciekawe, herbata – w naszym kraju tak chętnie wypijana do śniadania – jest mało popularnym napojem w Grecji. Rzadko pije się ją dla przyjemności. Utożsamiana jest raczej z leczniczymi ziołami pije się ją raczej ze względu na drobne problemy natury medycznej.

Może warto okazjonalnie wprowadzić małe innowacje do codziennego śniadania i zdecydować się na wariant grecki?

Źródło tekstu i grafiki: http://balkanistyka.org/kuchnia-grecka-od-sniadania/

|