sty
26

Spotkania ze sztuką w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zaplanowało blisko dwadzieścia wyjątkowych wydarzeń artystycznych, które odbędą się w tym roku. Wśród głównych tematów znajdą się m.in. Chiny, Japonia i wybitni francuscy impresjoniści.

Od 20 lutego 2015 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zobaczyć wielką wystawę „Przestrzeń smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie”. Ekspozycja obejmie aż 400 dzieł wybranych z liczącej ponad 3 tysiące obiektów kolekcji (w tym obrazy, grafiki, rzeźby buddyjskie, ceramika, ubiory, nefryty i jadeity, wyroby z brązu emalii, laki, szkła, wachlarze, fajki, tabakierki, instrumenty muzyczne, a także zabawki). Część eksponatów zostanie wystawiona po raz pierwszy. Jak wytłumaczyć ogrom tej kolekcji? Powstaje ona w małopolskim muzeum od ponad stu lat dzięki darom i zakupom.

W czerwcu ruszy inna ciekawa wystawa „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu”, która zostanie przygotowana we współpracy z Palais des Beaux-Arts w Brukseli. To część dużego międzynarodowego projektu. Będziemy mogli podziwiać m.in. znakomite dzieła  Dürera, Memlinga, Tycjana, Tintoretta czy Veronese’a. Z kolei we wrześniu w gmachu głównym muzeum będzie można obejrzeć wystawę „Mistrzowie grafiki europejskiej„.

W czerwcu w Kamienicy Szołayskich będzie można zwiedzić dwie wspaniałe wystawy – „Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”, a także „Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau” (w ramach tej drugiej możemy zobaczyć dzieła tak słynnych artystów jak Gauguin, Renoir czy Manet). Na obie wystawy składają się zbiory kolekcjonera Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. W tym samym muzeum od 13 lutego 2015 roku będzie można wziąć udział w wystawie prezentującej prace Maurycego Gottlieba, ucznia Jana Matejki.

Warto zapoznać się z tymi ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9149,1173759-20-artystycznych-wydarzen-w-Muzeum-Narodowe-w-Krakowie.html

|