sty
27

Aplikacja pomocna dla niewidomych

„Be My Eyes” tak nazywa się nowa wyjątkowa aplikacja na smartfony, którą stworzono w Danii z myślą o niewidomych. Dzięki temu programowi niewidomy może się w każdej chwili skontaktować z widzącym użytkownikiem, który udziela pomocy. Pomysł cieszy się ogromną popularnością.

„Be My Eyes” (z języka angielskiego: „bądź moimi oczami”) to znakomity niekomercyjny duński projekt powstały na bazie doświadczeń ludzi niewidomych. To właśnie oni często potrzebują pomocy innych w drobnych, codziennych sprawach, a nie zawsze mają obok siebie osobę, która mogłaby na przykład przeczytać etykietę na opakowaniu. Pomysłodawcy „Be My Eyes” postanowili połączyć dwie grupy użytkowników – osoby niewidome i widzących wolontariuszy.

Dzięki aplikacji niewidomi mogą w prosty sposób technicznie skomunikować się z widzącą osobą i pokazać jej (przy użyciu wbudowanej w telefon kamery) to, co same chciałyby zobaczyć. Wówczas wolontariusz może przeczytać dany tekst lub opisać to, co widzi.  Wprowadzono też system punktowy – tak nagradza się wolontariuszy, którzy najczęściej będą udzielać pomocy. Do połowy stycznia w aplikacji zarejestrowało się blisko 30 tys. wolontariuszy i 3 tys. niewidomych. Jak wynika z danych na stronie internetowej „Be My Eyes” do tej pory poprzez aplikację udzielono pomocy niemal pięć tysięcy razy.

Aplikacja jest na razie dostępna jedynie na urządzeniach z systemem iOS, ale niewykluczone, że kiedyś będą mogli z niej korzystać także użytkownicy innych systemów. Być może twórcy aplikacji w przyszłości zniosą również bariery językowe, co pozwoli pomóc jeszcze większej liczbie potrzebujących. Warto przypomnieć, że już powstał translator, który tłumaczy rozmowę na żywo – pisaliśmy o tym tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/internet-hi-tech-media,40/be-my-eyes-aplikacja-ktora-pomaga-niewidomym-widziec,506929.html

|